Palma de Mallorca – prodlužte si léto

Cestu na Mallorku jsem neměla předem moc naplánovanou. Jediné co jsem věděla bylo, že se chci na podzim ještě trošku ohřát na jihu Evropy. A tak jsem přemýšlela nad Maltou nebo Španělskem. Když se objevila nabídka levných letenek na Mallorku, neváhala jsem a v září jsem si je koupila. Protože jsme na celý výlet neměly mnoho času, rozhodly jsme se všechny 4 noci strávit v Palmě (největším městě). V ubytování jsme měly jasno – 2 noci jsme chtěly spát přes Airbnb a 2 přes Couchsurfing. Jenže plány se tak trochu změnily…

První 2 noci jsme začaly na Couchsurfingu.  Věřím, že většina z Vás o této službě slyšela, ale radši to trochu vysvětlím. Couchsurfing je internetová služba, přes kterou si můžete domluvit ubytování po celém světě. A zadarmo. Jsem studentka a ráda ušetřím, ale není to primární důvod, proč jsem právě tuto službu využila. Pomocí této služby můžete více proniknout do tamní kultury – poznáte místní lidi, jídlo, cokoliv vás zajímá. Trávíte s hostiteli svůj čas. Ano, není to pro každého, ale doporučuji alespoň jedenkrát za život vyzkoušet ubytování právě přes Couchsurfing. A jaký byl ten náš?

Naším hostitelem se stal Marti – mladý, zajímavý člověk, který je žurnalista a pracuje pro vládu. Ve svém bytě nám nabídl vlastní pokoj s postelí (což u Couchsurfingu není standardem – často spíte třeba v obývacím pokoji na nafukovací matraci). Večery jsme trávili u vína (určitě musíte vyzkoušet víno Macia Batle, které je přímo z Mallorky) a oliv, povídali jsme si o našich životech a zemích, ze kterých pocházíme. Dokonce došlo i na českou hudbu a písničku Jožin z bažin, kterou Marti kupodivu znal 😀 . Dva dny utekly doopravdy rychle a my se měly přesouvat na další ubytování – Airbnb. Ještě ten den nám ale paní, u které jsme měly být ubytované, zrušila rezervaci. A tak jsme se zkusily zeptat ještě Martiho. Marti souhlasil a my po celou dobu zůstaly u něj.

Jeden den jsme se všichni vydali autem na výlet na západ slunce k místu s názvem Miradore sa Foradada. Dlouho jsem neviděla takové krásné místo na západ slunce. A ani bychom jej bez Martiho neobjevily. Po západu jsme se vydali do malého městečka Valldemossa. Je to kouzelné místo s původní architekturou. Určitě stojí za návštěvu. My přijeli až po tmě a vše bylo zavřeno. Alespoň mám důvod, proč se znovu podívat na Mallorku.

Teď už se ale vrátím k hlavnímu místu, kde jsme většinu času trávily – a to je Palma. Krásné historické město s okouzlujícími uličkami a domy s balkónky, nočním životem v ulicích a kavárenskými zahrádkami. Tentokrát jsem si chtěla spíše odpočnout a načerpat energii, takže jsme ani (snad poprvé) neprošly všechny památky nebo bistra, které jsme měly v plánu. A nic se nestalo. Občas se přistihnu, že se z cest vracím ještě více unavená. A to není dobře. Takže, naučte se odpočívat, ať jste kdekoliv. Pokud se někdo z Vás na toto místo chystá, určitě se vydejte mimo sezónu. Možná se nevykoupete v moři, ale nebudete ztraceni mezi davy turistů. Na konci října jsme měly okolo 20 stupňů a přes poledne i trochu více. Tady je pár tipů na to, co vidět a ochutnat.

Kavárny

Mistral Coffee je malá kavárna, která je zároveň pražírnou. Pokud by jste měli navštívit pouze jednu kavárnu, je to právě tato. Nachází se v zapadlé uličce kousek od centra.
La Molenda je další kavárna, kterou by jste neměli vynechat. Je oblíbená především díky pestrým snídaním a brunchům.
Rosevelvet Bakery nás okouzlila zase svým minimalistickým interiérem. Můžete si zde dát výběrovou kávu, domácí dezerty i snídaně po celý den.
Arabay Coffee je několikapatrová kavárna přímo v centru. Má otevřeno nejdéle a zajímavostí je, že tu můžete ochutnat snad všechny přípravy filtrované kávy – V60, chemex, vacuum pot, aeropress a další.

Kam na jídlo

Ola Poké je tím nekrásnějším poké barem, který jsem zatím navštívila. Interiér je sladěný do detailu a chutě surovin taky. V Palmě se poké poměrně rozmáhá, tak můžete vyzkoušet i Sukata poké (take away) nebo Kane poké.
Foam Coffee – zde si kávu raději nedávejte, ale zajděte si na skvělý oběd. Foam je hned v centru.
Mercat de l’Olivar – místní tržnice. Tak tu jsme nestihly ani přesto, že jsme chodily neustále okolo. Nechávaly jsme si ji na poslední den odpoledne. Ale tržnice zavírá už okolo 14:30. Věřím, že tady bychom se najedly snad nejlépe, nebo přinejmenším koupily místní suroviny.

Památky

La Seu je největší dominantou Palmy. Tato katedrála je jednou z největších gotických katedrál v Evropě. Nachází se hned u moře a můžete si jí obejít ze všech stran.
Castell de Bellver je hrad, kam jsme bohužel taky nedošly. Nachází se trochu bokem města v kopci a je z něj výhled na okolí.
Royal Palace of La Almudaina je královský palác v centru, který dříve sloužil jako arabská pevnost. Proto mi nejspíše připomínal hodně Maroko.
Nezapomeňte si projít samozřejmě celé historické centrum s náměstím Plaza Mayor nebo Plaza de Espana, které často slouží jako přestupní uzel.

Výlet do městečka Soller

Soller je malé městečko severně od Palmy. Dostanete se tam autobusem (50 minut) nebo historickým turistickým vláčkem, který se stal v této oblasti atrakcí. Přesto, že nemám ráda turistická lákadla, dodává městu na atraktivitě. V centru se nachází katedrála. O několik kilometrů dál přijedete do místa Port de Soller – tedy přístav (kam mimochodem dojedete i zmíněným vláčkem). Port de Soller nesmíte vynechat – nachází se tu krásná pláž a je to skvělé místo, kde zakončit svůj den.

Doprava

Transfer z letiště Palma de Mallorca do centra Palmy stojí 5 euro. Nejlepší je využít autobus číslo 1 – cesta trvá asi 30 minut. Po městě můžete využít metro nebo opět autobusy. Jednorázová jízdenka stojí 1,5 euro. Pokud si nechcete nebo nemůžete půjčit auto, můžete se po ostrově vydat dálkovým autobusem. My zvolily trasu Palma-Soller. Cena byla 3,5 euro a cesta trvala 50 minut. Všechny dálkové autobusy jezdí z podzemního autobusového nádraží na náměstí Plaza de Espana.

 

 

You may also like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *