Pálava a okolí: tipy na nejlepší výlety! + mapa kaváren a restaurací

Můj první článek ze sekce „Po Česku“ nemůže být přece odjinud než z Pálavy! Pálavu a okolí jsem začala objevovat v době, kdy jsem se přistěhovala do Brna. Po první návštěvě jsem už věděla, že je to láska na první pohled. Nádherná příroda, která mě nepřestává překvapovat ani teď, roztomilé vinařské vesničky, historické památky a špičková gastronomie! To všechno mě přesvědčilo o tom, že takovéto místo je v Česku pouze jedno! Nebyl by měsíc v roce, kdy bychom se na jižní Moravu nevydali (i kdyby to bylo jen na „otočku“).

Za ty dva roky, co do oblasti Pálavy jezdím jsem sesbírala spoustu tipů, co navštívit a nevynechat, kam se schovat před turisty nebo kam na jídlo, kávu a do wellness. Nevím, kde začít!

vinařství Paulus

1) Pavlovské vrchy

Největší dominantou jsou už z dálky Pavlovské vrchy, které se tyčí nad rozsáhlou vodní nádrží Nové Mlýny. V této oblasti je hned několik turistických stezek. Určitě nevynechejte 2 největší vrcholy – na jednom se nachází zřícenina hradu Děvičky (Dívčí hrady) a na druhém vysílač. Naskytnou se vám krásné výhledy do krajiny.

Zřícenina hradu Děvičky

2) Pavlov

Pavlov je taky jednou z možností, kde můžete odstartovat svůj výlet na Pavlovské vrchy. Tahle vinařská obec se stává čím dál více populární. Můžete se projít po zachovalé návsi s kostelem nebo objevovat vinné sklípky a vinárny v uličkách. Nevynechejte ulici Na Cimbuří – nejen, že vede ke zřícenině hradu Děvičky, ale můžete se zde zastavit na skleničku vína, výběrovou kávu nebo něco na zub. Minulý rok zde otevřela Marináda viniční dům – jezdí sem lidé z celé Moravy, Brna, ale vždy potkáme i několik Pražáků. Tohle místo prostě musíte navštívit (psala jsem o něm i zde). Nabízejí brunche, skvělou kávu, víno, připraví vám i piknikový koš. O kousek výš se nám krásně sedělo na letní zahrádce vinařství Paulus nebo z druhé strany od Marinády z kopce dolů U Venuše. Výhled na vodní nádrž zaručen!

V Pavlově můžete dále navštívit archeologické muzeum archeopark. Hned před vstupem stojí foodtruck Karbar, kde vyzkoušejte jejich specialitu „Kubánce“. O pár metrů dál stojí další nová kavárnička Sousedi Pavlov s minimalistickými apartmány.

Archeopark Pavlov

Marináda viniční dům

Karbar foodtruck Pavlov

kavárna a penzion Sousedi Pavlov

 

3) Mikulov

Kouzelné historické městečko na hranicích s Rakouskem, které vám může zabrat i celý den. Navštivte zámek, ve kterém si můžete vybrat hned 3 okruhy prohlídky, Kozí hrádek, náměstíčko a na západ slunce nevynechejte Svatý kopeček. Odsud uvidíte město ve své plné kráse ze shora. Jen to dá nahoru trochu zabrat 🙂 ale výhled stojí za to! Na oběd zajděte do bistra Drogérka nebo restaurace Sojka a spol. Na menší hlad se zastavte v Sýrárně Klimeš nebo v bistru Kuk a na výběrovou kávu do Minimal coffee. Pokud vás přestane bavit město, zajeďte si na kraj Mikulova na procházku k lomu Janičův vrch, kde se v létě můžete i vykoupat.

výhled na Mikulov

zámek Mikulov

Svatý kopeček Mikulov

Lom Janičův vrch Mikulov

4) Dolní Věstonice

Nejen, že se Dolní Věstonice proslavily nálezem Věstonické Venuše, ale tahle obec má jednu z nejdelších vinařských tradic. Silnici lemují vinné sklepy. Za návštěvu stojí Habánské náměstí, které celé tvoří vinné sklepy. Hlavní budovou je Habánský dům, ve kterém se nyní nachází kavárna Kafana, kde nabízejí výběrovou kávu, dortíky a nejlepší domácí nanuky.

5) Sirotčí hrádek + Klentnice

Sirotčí hrádek je zříceninou gotického hradu. Na oběd se zastavte v Klentnici ve vyhlášeném Cafe Fara nebo navštivte muzeum kávovarů. A věděli jste, že je tu ukrytý i malý český „Stonehenge“?

6) Dunajovické kopce + česká pyramida

Místo, o kterém zatím tolik lidí neví. A vlastně je to dobře. Ve všední den si můžete užít dopolední procházku jen sami pro sebe. Kopcovitá krajina, ve které je schovaná i „česká pyramida“ připomínající ty aztécké. A když vylezete až nahoru, čeká na vás ten nejkrásnější výhled na celou Pálavu! Od Novomlýnské vodní nádrže až po Mikulov. Na oběd se zastavte v Brodě nad Dyjí v penzionu Pastuška nebo v obci Drnholec ve foodtrucku Cutters.

Dunajovické kopce - pyramida

Dunajovické kopce -pyramida

 

7) Levandulová farma Starovičky

Největší levandulová farma na Moravě, ke které patří i obchůdek s levandulovými produkty. Tuhle malou českou Provance nesmíte vynechat.

Levandulová farma Lavandia Starovičky

8) Mandloňová stezka Hustopeče

Mandloňová stezka v Hustopečích je oblíbená především na konci března, kdy více než 1200 stromů v sadech začíná kvést. Navštívit tuhle stezku ale můžete kdykoliv. Vede zde 9 kilometrová naučná trasa, na které budete procházet 2 mandloňové sady, rozhlednu a rybníky. A když budete mít štěstí, tak na zemi najdete pár mandlí. Ve městě se můžete zastavit do Mandlárny, kde nabízejí produkty z mandlí nebo každý den domácí dortíky.

Rozhledna Mandloňová stezka

Rozkvetlé mandloně

9) Vinařství u kapličky

Vinařství u kapličky je asi jedno z nejznámějších wellness na jižní Moravě. Nachází se na kopci nad vesnicí Zaječí, odkud je nádherný výhled na Pálavu a okolí. Využít můžete vnitřní wellness, sauny, venkovní bazén a posilovnu.

Souhrn tech nejlepších gastronomických podniků:

 1. Marináda viníční dům (Pavlov)
 2. Sousedi (Pavlov)
 3. U Venuše (Pavlov)
 4. Karbar (Pavlov)
 5. Cafe Fara (Klentnice)
 6. Kafana Habánský dům (Dolní Věstonice)
 7. Bistro Drogérka (Mikulov)
 8. Minimal Cofee (Mikulov)
 9. Sojka a spol. (Mikulov)
 10. Bistro Sýrárna Klimeš (Mikulov)
 11. Bistro Kuk (Mikulov)
 12. Cutters Foodtruck (Drnholec
 13. Vinařství Sonberk (Popice)
 14. Pastuška (Brod nad Dyjí)

 

 

 

 

You may also like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *