Ohlédnutí za rokem 2019

Rok 2019 se chýlí ke konci, a tak jsem se rozhodla za tímto rokem ohlédnout a podělit se s vámi, co všechno mi dal, a co vzal. Možná to bude znít jako klišé, ale s klidem v duši mohu říct, že rok 2019 byl zatím tím nejkrásnějším. Tuhle větu říkám každý rok. Vážně. Pokud je pro mě každý rok zatím lepší a lepší, jsem zvědavá, co na mě chystá rok 2020. Občas mám pocit, že už se líp mít nemůžu. Možná je to jen můj pohled a jediné, co to znamená je, že jsem se svým životem smířená ( a tím pádem spokojená).

Stále žiju v malém bytě 1kk na brněnském Cejlu a stejně bych to neměnila. Stále trávím mnoho času v práci ( a taky bych to neměnila). Studuji obor, který mě nebaví ( ten bych možná změnila 😀 ), ale ve výsledku mi dal mnoho – skvělé přátele a hodně času na cestování a seberealizaci jinde. Stále mám ten starej telefon, co se seká každý 2 minuty, ale ty peníze raději investuji do něčeho (pro mě) smysluplnějšího. Jsem šťastná.

Proč byl rok 2019 pro mě tak přínosný?

Na začátku roku jsem začala věřit myšlence, že cestování není jen pro bohatý lidi. Byla jsem přesvědčená, že si můžu dovolit víc, než jednou za rok dovolenou v Chorvatsku a v zimě hory přesto, že jsem student. Vše záleží na prioritách. Nejezdím do luxusních hotelů, ale využívám Airbnb nebo Couchsurfing. Ten je pro mě často větším luxusem, než balkón v pátým patře s výhledem na moře. Cizí lidé mě zvou k sobě domů a dělí se se mnou o svůj každodenní život a kulturu. Ze svých cest si tak odnáším mnohem víc, než jen krásný fotky z Instagramu. To je ten důvod, proč jsem si založila v roce 2019 blog. Tady se můžu podělit o svoje skutečný zážitky s lidmi z celýho světa a přesvědčit řadu lidí, že nikdo vlastně není „cizí“.

Všechno to odstartoval lednový výlet do Barcelony. Zjistila jsem, že cestování může být ještě přínosnější, pokud máte s sebou ty správný lidi. Třeba Lenku. A tak mě tato cesta nakopla a inspirovala podnikat další cesty. V dubnu jsem jela do Bukurešti, v květnu do Estonska za svojí kamarádkou. Poprvé jsem letěla sama letadlem a zkusila svůj první Couchsurfing. Z Estonska jsem pokračovala do Lotyšska a potom do Litvy, ve které jsem trávila čas už sama. A vůbec mi to nevadilo. Řekla bych, že je důležitý občas být jen sama se sebou – s nikým jsem nemluvila a celý den jsem byla pouze sama se svou hlavou. V červenci jsem navštívila jednu z nejkrásnějších zemí světa – Gruzii, kde se mi dveře k lidské pohostinnosti otevřely ještě víc. Viděla jsem dech-beroucí přírodu a pětitisícovou horu na vlastní oči. V srpnu jsem absolvovala road-trip po Slovinsku na jehož konci jsem si sama stopla dva řidiče kamionu, abych se dostala včas do práce, když se nám rozbilo auto. V říjnu jsem odletěla na Mallorku, prodloužit si trochu léto. Mezi těmito většími cestami bylo mnoho kratších, ale neméně krásných výletů po Polsku, Německu, Maďarsku a Slovensku.

Nebyla to až tak navštívená místa, co mi dala nejvíc, ale právě lidi, které jsem na nich potkala. Dále to byla odvaha a sebedůvěra, kterou jsem získala při neustálém překračování své komfortní zóny. Ta se za ten rok ale pořádně posunula. Usvědčila jsem se v tom, že zážitky jsou víc, než materiální věci. A tak cestování a jídlo jsou stále těmi mými největšími výdaji. Zjistila jsem, co mě doopravdy baví a v čem bych se chtěla posouvat – ať už jde o focení, úpravu fotek, nebo vaření a pečení, kterému bych se zase chtěla více věnovat.

Změnila jsem práci. V dubnu jsem nastoupila do menší kavárny Buchta B a svoji práci rozšířila o přípravu snídaní a občasné pečení. V červenci jsem ve své druhé práci (kterou miluji úplně stejně) přešla z prodejny do výrobny. Veganské! (Vegan nejsem). A zjistila jsem, že jídlo bez masa není žádná nuda! Konečně se mě dotkla i otázka ekologie (to bylo na čase).

Ale na všech těchto místech, o kterých píšu – práce, škola, cestování, jsem potkala nespočet skvělých inspirativních lidí! A samozřejmě jsem se oprostila od těch toxických.

Možná už jste se taky zamýšleli nad svým rokem 2019 a třeba z něj takovou radost jako já nemáte. Před tím, než ale tento rok definitivně pohřbíte, zkuste si vzpomenout na to hezký a s tím méně hezkým se smířit. Až nastane rok 2020, nezapomeňte, že to jste pouze vy, kdo jej určuje. Tak si vždy stůjte za svým.

Krásný nový rok 2020

You may also like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *