České Švýcarsko – sustainable trip

České Švýcarsko není místem, kam se často vracím – mám to totiž přes celou Českou republiku. Tuhle oblast nemám vůbec probádanou a tak mě překvapilo, že o Pravčické bráně a Šaunštejnu to celé není. Tento národní park má tolik skrytých míst a jsem ráda, že průvodce celým výletem nám dělali právě místní. Do Českého Švýcarska jsem se vydala skrz spolupráci společně s Worldee. Celý náš výlet se nesl v duchu „sustainable tripu“. Navštívili jsme místní kavárnu, pivovar, luční bar, vyzkoušeli likéry z Lužických hor a podívali se do místa, kde se vyrábí přírodní kosmetika. Vylezli jsme na pár kopců a vyhlídek a zachytili ty nejkrásnější západy slunce.

Mariina vyhlídka

Z Prahy jsme vyrazili vlakem do Děčína a z Děčína do Krásné Lípy, kde jsme měli zajištěné ubytování v pivovaru Falkenštejn. Krásnou Lípu bych označila jako strategické místo pro naše výlety – vede zde železniční spoj a také zelené autobusy Ústeckého kraje, které jsme měli možnost  vyzkoušet.

Pivovar Falkenštejn

V pivovaru Falkenštejn jsme většinu výletu obědvali a večeřeli. První den si pro nás šéfkuchař přichystal několikachodové menu. A nezapomněl ani na veganskou variantu. Po obědě jsme pokračovali na prohlídku jejich pivovaru i s degustací. Já si pivo nedala, ale pro milovníky piva to byl moc hezký zážitek.

Pivovar Falkenštejn

Pivovar Falkenštejn

Pivovar Falkenštejn

Luční bar a kávový rituál

Na okraji Krásné Lípy je nově postavený luční bar, kde mohou kolemjdoucí výletníci doplnit zásoby vody, jídla, popřípadě si něco opéct na ohni a po náročné túře zrelaxovat. Nechybí tam ani sociální zařízení. Kluci z Bohemian Coffee House si pro nás nachystali kávový rituál. Připravili pro nás několik druhů filtrované kávy – aeropress, V60 a chemex. Pěkně zakončené odpoledne.

Kávový rituál

Luční bar Krásná Lípa

Kávový rituál

Kávový rituál

Západ slunce na Křížovém vrchu

Den jsme zakončili piknikem na Křížovém vrchu. Chvíli jsme si ani nemysleli, že to výjde, protože se schylovalo k dešti. A taky že po chvíli začalo pořádně pršet! Ale během pár chvil čekání v dodávce přestalo a my jsme si Křížový vrch vyběhli znovu. V pár minutách se objevila na obloze duha, potom i druhá a na opačné straně začalo zapadat slunce. Nevěděli jsme, co začít fotit jako první. Krásné výhledy do krajiny a ideální počasí a načasování – to se často nestává.

Křížový vrch

Křížový vrch

Křížový vrch

Křížový vrch

Snídaně v Bohemian Coffee House

Tak na tohle jsem se moc těšila. Kdekoliv se otevře nová kavárna, tam se objevím. Do Bohemian Coffee House jsme se vydali na společnou snídani. Můžete si vybrat hned z několika sladkých a slaných snídaní. Kávu si praží sami hned ve vedleší místnosti. Nejvíc mě zaujala asi nabídka několika druhů filtrované kávy.

Bohemian Coffee House

Bohemian Coffee House

Bohemian Coffee House

Bohemian Cofee House

Nobilis Tilia – výrobna přírodní kosmetiky

Odpoledne jsme navštívili centrum a výrobnu přírodní kosmetiky Nobilis Tilia. Procházeli jsme se jejich zahradou, která k centru patří. Nazvala bych to přímo zenovým místem. Zahrada je rozdělená na několik částí, kde nechybí ani permakulturní zahrádka, altánek, včelí úly nebo jezírko. V budově se nachází čajovna, kde můžete ochutnat i nějaké dortíky a posedět tak s výhledem na zahradu nebo uvnitř. Součástí je i obchůdek s kosmetikou. Vše je přírodní a seženete tu zde vše od krémů přes repelenty nebo vůně do aromalamp.

Nobilis Tilia

Nobilis Tilia

Nobilis Tilia

Nobilis Tilia

Nobilis Tilia

Degustace likérů Galli distillery

Večer jsme vyrazili na „tajné místo“ uprostřed národního parku. Navrchu už na nás čekal sympatický pár, který vlastní Galli distillery. Připravili si pro nás ochutnávku likérů. Mým favoritem byl určitě mandlový a kávový likér (popravdě je to první kávový likér z výběrové kávy, na který jsem narazila). Můžete vyzkoušet ale i něco ostřejšího – třeba likér ze zázvoru. Nahoru jsme šli už celkem stěží, ale po několika ochutnávkách dolů si to asi umíte představit…

Galli Distillery

 

Galli Distillery

Vilemínina stěna

Poslední den jsme si dali pořádně do těla. Konečně nás čekal pořádný výšlap po národním parku. Hlavní zastávkou byla Vilemínina stěna s vyhlídkou na Mariinu vyhlídku s novým altánem (tam se v rámci okruhu, který jsme šli, můžete vydat taky). Výlet jsme zakončili opět na Křížovém vrchu.

Vilemínina stěnaa

Vilemínina stěna

Vilemínina stěna

Mariina vyhlídka

Co ještě nevynechat

  • rozhledna Dymník
  • Kamenná hvězda života (stonehenge)

Celý výlet jsem si užila od začátku do konce! Do Českého Švýcarska se určitě zase brzy vydám (ráda bych stihla podzimní atmosféru) a budu prozkoumávat další místa národního parku. Už teď se těším.

Rozhledna Dymník

You may also like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *