Budapešť: co navštívit a ochutnat

Návštěva Budapešti patří k mým podzimním tradicím. Letos jsem ji navštívila už po čtvrté (a vím, že určitě ne naposled). Bydlely jsme přes airbnb a měly krásný čistý pokoj v centru s vlastní koupelnou pouze za 300 Kč na noc (je potřeba jen umět hledat). Strávily jsme zde 3 dny a 2 noci (tak jako každý rok) a myslím, že to je ideální čas na to, aby člověk stihl všechna místa navštívit. V tomto hlavním městě si každý přijde na to svoje – ať už jde o památky, gastronomii, zábavu nebo odpočinek. Každý rok objevím nějaké nové místo, ale vracím se i na ta stejná, protože mě nepřestávají bavit.

 

Poznejte místní historii

Parlament
Parlament je jednou z největších dominant Budapešti. Uvidíte ho vlastně ze skoro každé vyhlídky nebo i lodi. Po cestě od parlamentu do centra se můžete zastavit u památky (boty na nábřeží) připomínající smrt židů za druhé světové války.

PARLAMENT

 

Bazilika svatého Štěpána
Tato bazilika leží v samotném centru města. Nejen, že je nádherná zvenku, ale zevnitř stojí za návštěvu. Za vstup se vybírá velice nízké vstupné.

 

Rybářská bašta
Rybářská bašta je neogotická a neorománská stavba, která byla postavena na přelomu 19. a 20. století. Vstup je zdarma. Pokud na baštu půjdete pěšky, asi se i trochu zapotíte – bašta se nachází v kopci. Ale ty výhledy na parlament a celou Budapešť stojí za to. Je to taky velice oblíbené místo turistů. My přišly okolo osmé ráno a vyfotit fotku bez turistů byl téměř nadlidský výkon. Hned vedle se nachází Matyášův chrám.

 

Vrch Gellért
Gellért je kopec, který se tyčí nad centrem Budapešti. Na samotném vrchu se nachází socha Svobody a citadela. Nejlepším důvodem, proč ale navštívit tohle místo, je krásný výhled na všechny světové strany Budapešti.

 

Andrássyho třída
Andrássyho třída je jedna z nejvýznamnějších ulic v Budapešti, která vede od Baziliky svatého Štěpána až po náměstí hrdinů. Pod ulicí se nachází nejstarší budapešťská a linka metra M1, která je zároveň druhou nejstarší linkou metra v Evropě.

Židovská čtvrť
Židovská čtvrť v Budapešti je po měrně rozsáhlá – můžete si projít nespočet krásných uliček, ochutnat kosher jídlo nebo zavítat do největší synagogy v Evropě – Dohány.

Ochutnejte kávu nejen z místních pražíren

Jako milovnice kávy můžu budapešťské kavárny jen doporučit. Pokaždé, když se vrátím, přibude nějaká nová hipsterská kavárna. Často v kavárnách narazíte na místní maďarskou pražírnu Casino Mocca. Moje nejoblíbenější kavárna zatím zůstává Espresso Embasy, kterou navštěvuji každý rok. Ale krok vedle neuděláte ani s návštěvou My Little Melbourne, Flow nebo Madal cafe. Možná Vás ale překvapí, že v kavárnách v Budapešti nefunguje moc obsluha, takže si objednáte nejprve u baru a rovnou zaplatíte.

 

Zajděte si na víkendový brunch

Mnoho kaváren nabízí zároveň i nějaké snídaně a snacky. Na brunch jsme si zašly do Fekete, bistra s nádherným posezením ve vnitrobloku. V nabídce mají jak sladké, tak i slané varianty, výběrovou kávu a vitrínu plnou dortíků. Druhý den jsme zavítaly do asi o sto metrů vzdálenějšího bistra Budapest Baristas. Zde najdete doopravdy obsáhlé brunch menu, kde na prvním místě mají jako specialitu pečené batáty nebo dýni, ke které si můžete navolit několik různých variant příloh (avokádový dip, vejce, lososa, …). Pokud si chcete udělat krásné dopoledne se vším všudy, vydejte se do vyhlášené izraelské restaurace Mazel Tov. Cenově je trochu dražší (ale stále přijatelná). Nejen, že v této restauraci skvěle vaří, ale má i dokonalý interiér – prosklenou střechu a živé stromy, které prorůstají střechou ven. Doporučuji si udělat rezervaci, jinak můžete stát frontu na stůl, tak jako my.

 

Poznejte budapešťský streetfood

Na street food tu je Karaván – místo v židovské čtvrti, kde se nachází mnoho foodtrucků. Najdete zde tradiční maďarské langoše, burgery, asijskou kuchyni, vafle, bary nebo i hummus bar, ve kterém je mnoho jídla i pro vegany. Další mou oblíbenou zastávkou, kterou jsem letos bohužel nestihla je Soup Culture – polévkové okno. Není nic lepšího, když jdete vymrzlí centrem a koupíte si horkou polévku do kelímku.

 

Poznejte noční život

V Budapešti je barů na každém kroku, především tedy přímo v židovské čtvrti. Protože zrovna nejsem barový nadšenec, tak jsem navštívila pouze jeden (a ten nejznámější). Je to ruin pub Szimpla Kert (hned vedle Karavánu). Za návštěvu určitě stojí, ať už půjdete na drink nebo ne. Szimpla má několik místností, barů a zajímavá zákoutí – no, občas si tam připadáte jako ve squatu.

 

Projeďte se lodí po Dunaji

Projížďky na lodích miluju. Ještě když většinu hlavních památek můžete vidět přímo z paluby. Pokud si koupíte celodenní MHD jízdenku, tak máte projížďky lodí zdarma (funguje tu jako MHD pro místní). Tuto nabídku však můžete využít pouze od pondělí do pátku, o víkendech se za projížďky lodí připlácí.

Zajděte si na nákupy

Budapešť je plná krásných vintage a designových obchůdků. Mezi ty nejstylovější patří například Szputnyik, Ludovika nebo Retrock. Ve všech naleznete jak nové designové kousky, tak i vintage oblečení. Pokud máte rádi značkové obchody typu Zara nebo Stradivarius, mám tu vyzkoušený jeden skvělý outlet Dorothy and Aby. Zde najdete za zlomek ceny nové kousky s visačkou z loňských kolekcí. Pokud chcete koupit zajímavý pohled nebo suvenýr z Budapešti, zastavte se do malého obchůdku vedle ruin pubu Szimpla, který je vlastně součástí tohoto baru. Je tu spoustu vtipných drobností, které mají daleko do turistických kýčovitých giftshopů. A v neposlední řadě navštivte tržnici (Central market hall). Zde nakoupíte lokální produkty jako jsou například místní uzeniny nebo paprika.

 

Odpočiňte si

Míst k odpočinku je v Budapešti mnoho. Začněte třeba na Margaretině ostrově nebo se běžte projít do parku Városliget, ve kterém se nachází i hrad Vajdahunyad. Zakončit to můžete návštěvou vyhlášených místních lázní, které jsou také v tomto parku. Nebo si můžete zajít na ruské kolo Budapest Eye.

A vy už jste Budapešť navštívili nebo ji máte zatím na travel bucket listu?

 

 

 

You may also like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *