Berlín: město, kde se potkávají všechny kultury

Berlín je i po dlouhé době od pádu Berlínské zdi městem plným kontrastů. Je to místo, kde se střetává mnoho různých kultur – ať už jde o Turecko (asi nejpočetnější menšina), Afriku nebo Asii. A to je to, co dělá Berlín Berlínem. Na každém rohu se můžete schovat do útulné hipsterké kavárny, ochutnat kuchyni z celého světa, procházet se ulicemi „vyzdobenými“ streetartem nebo se jen tak ztratit v rozsáhlém historickém centru plném památek a muzeí. Berlín byl rozdělený na čtyry obvody – americký, britský, francouzský a sovětský a vliv těchto zemí na části města můžete skrz architekturu pozorovat dodnes. V létě můžete zažít tu pravou berlínskou párty na břehu řeky Sprévy, v zimě zase můžete navštívit nádherné vánoční trhy. Berlín lze objevovat za každého počasí a slovo nuda je zde tabu.

Berlínský dóm

 

Berlín jsem navštívila již podruhé (a ne naposled, protože tohle město miluju). Tentokrát jsem se na tento eurotrip vydala se svojí kamarádkou Lenkou. Využily jsme cestu autobusem – ta vychází doopravdy levně a využít můžete jak Flixbus, tak i Regiojet.

Ubytování jsem řešila opět přes Couchsurfing – o své zkušenosti jsem se rozepsala už u článku z Mallorky. Tentokrát to byl zase zážitek! Hostil nás Usama a jeho kamarád Bassir z Pákistánu. Možná si někteří říkáte, že jsem blázen ( a někteří známí z mého okolí by mi určitě tuto formu ubytování rozmlouvali). Po návštěvě Usamy a Bassira už vůbec nerozumím, proč je zrovna Pákistán považovaný za nebezpečnou zemi s ještě nebezpečnějšími lidmi. Když řeknu, že oba tito hostitelé byli pohostinní, je to slabé slovo. Vždy nám připravili výbornou pákistánskou večeři a ráno jsme s nimi posnídaly. Nabídli nám ke spánku svoji ložnici a oni sami spali v obývacím pokoji na zemi a přesvědčovali nás, že jsme hosté a tak se o nás rádi postarají. Za celý svůj život jsem nepotkala tak úžasný skromný a přátelský národ (a to jsem jich poznala po celém světě již mnoho). Jsem přesvědčená, že jeden den tuto nádhernou zemi navštívím.

A jaký byl samotný Berlín? I přes nepříznivé počasí (kdy chvílemi pršelo a deštníky se nám větrem otáčely) jsme si výlet do tohoto hlavního města Německa užily. Navštívily jsme kavárny, bistra, památky i vánoční trhy. Tady je pár tipů, které by jste neměli minout.

Doprava

Berlín má rozsáhlé centrum a památky nenajdete všechny pospolu, proto bych doporučila koupit jízdenku na MHD. Pravděpodobně se budete pohybovat v zóně AB (širší centrum). Nejlepším řešením je asi celodenní, kterou koupíte za 7 euro (neplatí 24h od zakoupení, ale vždy do 3 hodiny ráno následujícího dne). Jednorázová jízdenka v zóně AB stojí 2,80 euro. Jízdenky můžete využít na metro (U-bahn), městský vlak (S-bahn), autobusy nebo tramvaje. Skvělým pomocníkem je i aplikace BVG Tickets, přes kterou si můžete zakoupit jízdenku nebo zjistit spoje.

Co navštívit v Berlíně

Kreuzberg je berlínská čtvrť, která se nachází na druhém břehu East Side Gallery. Na druhou stranu můžete přejít přes most Oberbaumbrücke, který je typickým znakem města. Je to právě tohle místo, které mě na Berlíně baví snad úplně nejvíce. Kreuzberg je domovem mnoha mladých lidí, streetartu, útulných kaváren, designových obchodů, stylových second-handů, barů, bister a především směsicí kultur. Pokud cestujete low cost, Kreuzberg je skvělou čtvrtí, kam zajít na jídlo. Nachází se tu mnoho asijských bister, stánků s burgery nebo míst, kde koupíte typický currywurst (ten jsem zatím nevyzkoušela). Většinou se setkáte i s vegan-friendly variantou. Za vyzkoušení určitě stojí Burgermeister – stánek s burgery, kde už z dálky uvidíte dlouhou frontu. Minulý rok v létě jsme čekali skoro hodinu, než jsme se dostali na řadu. Za návštěvu určitě stojí – no, přesně na tomhle místě jsem začala před rokem a půl jíst hovězí maso a burgery. A nezapomeňte vyzkoušet jejich hranolky se sýrem a chilli.

Kreuzberg

Klein Istanbul je turecká čtvrť, která navazuje na Kreuzberg. Žije zde turecká menšina. Je tu postavena mešita pro místní lidi, tržiště, turecké obchody a místa, kde můžete ochutnat jejich typické jídlo.

East side galerry je pozůstatkem Berlínské zdi. Tato zeď je nyní pomalovaná historickými náměty od něměckých i zahraničních umělců.

Braniborská brána je jednou z nejznámějších památek Berlína. Pokud se k ní chcete vydat, doporučuji brzy ráno. Odpoledne je toto místo přeplněné turisty. Jen pár metrů od této brány se nachází Židovský památník (Památník holocaustu), který stojí za návštěvu taky.

Ostrov muzeí je ostrov nacházející se hned v centru na řece Sprévě. Jak název napovídá, můžeme tu navštívit berlínská muzea. Tato oblast s pěti muzei je zapsána i na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.  Podívat se můžete do Starého muzea, Nového muzea, Pergamonského muzea, Staré Národní galerie a Bodeho muzea. Osobně jsem navštívila Pergamonské muzeum, které zaujme i ty, které muzea moc nebaví. Muzeum nabízí sbírky starověkého a blízkého východu, antického umění a islámského umění. A především se tu nacházejí expozice jako je např. Ištařina brána nebo Pergamonský oltář. Kousek od muzejního ostrova se nachází jedna z nejdominantnějších staveb Berlína – Berlínský dóm.

Alexanderplatz je berlínským centrálním náměstím. Popravdě je to spíše místo, kam můžete zajít na nákupy, protože nic jiného než obchodní domy tu nenajdete. Přes zimu se zde koná část vánočních trhů.

židovský památník v Berlíně

 

Kreuzberg

Berlin

vánoční trhy v Berlíně

east side gallery

Kavárny

Happy Baristas je skvělé místo, kam vyrazit na brunch. Zaujala mě pestrá nabídka, protože se neskládala pouze z lívanců, vajíček a chleba s avokádem. Používají tu zajímavé kombinace chutí a ingrediencí. Já jsem vyzkoušela dýňové placky s červenou řepou, hummusem a sýrem halloumi. Velice sympatická mi přišla i myšlenka se zákazem práce na notebooku.

Bonanza Coffee Roasters jsem navštívila již minulý rok. Za mě je to kavárna s nejhezčím interiérem, který je minimalistický a doplňují jej květiny. Kávu si tu praží sami.

Five Elephant má v Berlíně hned dvě pobočky – jednu v části Kreuzberg a druhou v Mitte. My navštívily tu v Kreuzbergu. Určitě musíte vyzkoušet jejich cheesecake, protože je to jeden z nejlepších, který jsem kdy jedla.

The Greens coffee and Plants je malá útulná kavárnička plná květin, které si tu můžete i zakoupit.

The Barn je kavárna a pražírna, která má v centru taky dvě pobočky. Popravdě „hype“, který kolem této kavárny vznikl trochu nechápu, a nejsem jediná. Odešla jsem trochu zklamaná, a myslím si, že v Berlíně najdete i kavárny, kde se budete cítit lépe.

Tajikistan tearoom je tádžikistánská čajovna v centru Berlína, která mě doopravdy baví. Nabízí nádherný autentický interiér se skvělou atmosférou, kde můžete zakončit váš den v Berlíně.

 

 

 

 

You may also like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *