7 dní na Maltě

Malta je nejmenším státem Evropské unie, přesto vás překvapí, kolik toho můžete zažít na tak malém ostrově. Díky jeho velikosti procestujete celou zemi za týden a tak vás nemusí mrzet, že jste nestihli všechno. Baví vás památky? V tom případě můžete navštívit historická města, hradby, baziliky a katedrály po celém ostrově. Upřednostňujete přírodu? Malta nabízí hned několik treků především okolo pláží a útesů. Dokonce můžete vyzkoušet trek z jihu na sever celého ostrova, kdy vycházíte se západem slunce a přicházíte společně s východem na druhou stranu. Ano, až takhle malá Malta je.

Tak jako minulý rok, jsem se i letos pokusila schovat před (pro mě) tím nejdepresivnějším obdobím celého roku – lednem/únorem. Nemusela jsem dlouho přemýšlet, abych se rozhodla pro Maltu. Proč? Malta je jednou z nejjižnějších zemí Evropy, a tak bylo zaručeno, že zima se nám vyhne obloukem. Navíc, letenky přes zimu jsou za přijatelnou cenu. Z Bratislavy na Maltu můžete sehnat zpáteční let okolo 1 000 – 2 000 Kč.

Doprava

Pokud jedete na Maltu na týden (ideální délka), nejvýhodnějším způsobem dopravy je MHD. Můžete si koupit neomezenou jízdenku na 7 dnů po celém ostrově jen za 21 euro. Autobusy dojedete opravdu všude. Pokud ale máte naplánovaný celodenní výlet, vyrazte už brzy – kolem 9 ráno se začínají tvořit kolony, autobusy mají zpoždění nebo dokonce jsou tak přeplněné, že vás nemohou vzít. Zastávky jsou většinou na znamení (přesto, že to není nikde napsáno). Největším pomocníkem mi byly Google mapy, kde jsem viděla všechny zastávky – ty na jízdních řádech taky nejsou vypsané všechny.

Kavárny

Jako člověk, který miluje kavárny a ví, kde hledat dobré tipy, jsem byla zklamaná. Jedinou kavárnu, která by se dala považovat za kavárnu 3. kávové vlny je Lot Sixty One. Ta je ale skvělá! Na Maltě má hned 2 pobočky – jednu ve Vallettě, druhou asi 30 min z Vallety (ta se ale nachází v nákupním centru). Pokud si tedy chcete odpočinout, sednout si na zahrádku obklopenou maltskou architekturou, doporučuji navštívit tu první z nich.

Druhou navštívenou kavárnou bylo Cafe Berry – malé kávové okno s barem a třemi židlemi. Kavárna se nachází v části Sliema (kousek od Valletty). Kvalitní kávu používají pouze na filtr, na espresso čekejte přepraženou Itálii.

Carolina´s Petit cafe mi tak stále trochu vrtá hlavou. Jde o růžovou „holčičí“ až kýčovitou kavárnu kousek od Valletty. Pokud za něco stojí, tak jsou to určitě dorty a zákusky. Takový výběr jsem snad ani neviděla (můžete si dát dorty i ve veganské a bezlepkové verzi).

Marelli cafe bylo jediné bistro/kavárna, kam můžete zajít na brunch (tak jak ho známe ve větších evropských městech). Na kávu tam ale nechoďte.

 

Marelli Malta

Kam na jídlo

Maltské jídlo vychází především z Itálie, ale typickým jídlem je králičí maso. Ceny v restauracích se pohybují asi okolo 10 – 15 euro. Jako studentky jsme tuhle variantu tentokrát zamítly a především si vařily na našem Airbnb ubytování. Přesto jsme pár podniků navštívily.

Podnik, kde mi chutnalo asi nejvíce byl Foam and ForkV tomto bistru najdete burgery nebo asijská jídla (smažená rýže, nudle) vždy v klasické i vegan variantě. Tohle bistro najdete ve městě Sliema.

Dále jsme otestovaly místní „zdravý“ fast food EeetWell – ten nedoporučuju. Naopak mě mile překvapilo bistro No. 43, kde si můžete podle sebe namíchat saláty, bagely nebo wrapy. Mají i veganskou variantu.

Co navštívit

Valletta je hlavním městem Malty. Najdete zde asi nejvíce památek a historických budov. Město je tak malé, že zde nejezdí MHD – autobus zastaví na kraji „pěší zóny“ a pak už můžete jedině pěšky. Žije zde pouze 6500 obyvatel, takže ani město není rozsáhlé a chození pěšky zvládnete. Jedním z nejnavštěvovanějších míst jsou Upper Barrakka Gardens, o něco méně přelidněné pak Lower Barrakka Gardens. Za návštěvu stojí i městská tržnice. Největší dominantou města je St. Paul’s Cathedral, kterou nejlépe uvidíte z druhého břehu – z městečka Sliema (jen pár minut MHD z Valletty). Sliema je  také nákupním střediskem celého ostrova.

Valletta

 

Valletta

Valletta

Valletta

Golden Bay je pláž na západní straně ostrova. V okolí je nedotčená příroda, útesy a Għajn Tuffieħa Tower. Doporučuji spojit v jeden den s Popeye village.

Golden Bay

Popeye village je uměle vytvořená vesnice, která sloužila pro natáčení filmů. Dovnitř jsme nešly – mnoho lidí nás odrazovalo. Jde o turistickou atrakci. Přesto ale doporučuji se na toto místo vydat a podívat se na vesničku z útesu, který je hned naproti. Je to kouzelné místo.

Popeye Village

Blue Grotto je skalní útvar v moři na jihu Malty. Můžete se na něj podívat z pevniny nebo si koupit projížďku lodí, která vás proveze i dalšími jeskyněmi. Loďku jsme bohužel nevyužily, myslím si, že to za to ale stojí.

Blue Grotto

Marsaxlokk je rybářské městečko známé svými barevnými lodičkami a trhem. Popravdě, trhu bych se vyhnula (nevím, zda je tam každý den nebo jen víkendy – my tam byly o víkendu). Pohled na město s katedrálou a loděmi musíte na vlastní oči vidět. Doporučuji si udělat malou procházku za město k St. Peter´s pool. V létě to musí být skvělé místo na koupání, ale někteří se toho nebáli ani v únoru.

Mdina je bývalým hlavním městem Malty. Často je nazývána jako „Tiché město“. Do historického centra obklopenými hradbami nemohou auta (pouze rezidenti mají výjimku). Za mě bylo tohle místo jedno z nejkrásnějších na Maltě.

Mdina

Mdina

Ostrov Gozo

Ostrov Gozo je druhým největším ostrovem Malty. Pokud máte alespoň trochu času navíc, doporučuji jej navštívit. Bude vám stačit i 1 den. Pokud jste se tedy rozhodli pro tuhle krátkou jednodenní variantu tak jako my, mám pro vás několik rad. Po ostrově se můžete dopravovat MHD (na které taky platí kartička, co na hlavním ostrově).

Ale! Pokud doopravdy chcete z Goza něco stihnout, využijte hop-on hop-off autobus. Běžně tuhle formu objevování neuznávám, ale v tomto případě musím dát za pravdu, že to bylo nejlepší řešení. Na Gozo se dostanete pomocí trajektu. Zpáteční cesta stojí necelých 5 euro. Hned u přístavu si můžete koupit lístky na hop-on hop-off. Jezdí 2 společnosti. Názvy si už nepamatuju, ale jedny autobusy jsou červené a druhé zelené. My jely těmi červenými – mohu doporučit. Cenu prodejci stanovují pokaždé trochu jinou (záleží na obsazenosti a sezóně).

Smlouvejte! Ať je cena jakákoliv, řekněte, že máte kamaráda z Malty, u kterého bydlíte a tvrdil vám, že tolik to určitě nestojí. Dostanete slevu. Autobus projíždí trasu okolo nejznámějších památek a pláží. Kdykoliv můžete vystoupit na jak dlouho chcete a můžete využít další autobus. Ten jezdí každých 45 minut. Autobus zastavuje asi na patnácti zastávkách – vy si můžete vybrat, zda vystoupíte nebo pojedete dál. A na jakých místech jsme byly my?

První naší zastávkou, kde jsme vystoupily, bylo největší město ostrova Gozo – Victoria. Udělaly jsme si pouze rychlou procházku okolo hradeb. Další zastávkou byly ruiny Azurového okna – kamenného útvaru, který se před pár lety zřítil do moře. Přesto doporučuji tohle místo navštívit. Naskytnou se vám úžasné výhledy na útesy a skalní jeskyně. Poslední zastávkou byla Ramla beach – pláž se zlatočerveným pískem. Tady doporučuji zůstat o něco déle. Udělat si vycházku v okolí nebo vylézt na kopec, ve kterém jsou jeskyně.  Malou zastávku jsme měly ještě u baziliky Ta´Pinu.

Azure Window

Na kolik mi celý výlet vyšel?

Zpáteční letenka + kufr – 1600 Kč
Ubytování Airbnb 7 nocí – 1200 Kč
Doprava po ostrově – 530 Kč
Zpáteční trajekt – 120 Kč
Autobus Hop-on Hop-off – 300 Kč

Veškerá doprava + ubytování = 3 750 Kč

You may also like

4 komentáře

  1. MY SME ZA 3 DNI NA MALTE STIHLI TAKMER VŠETKO Z ČLÁNKU OKREM PEPKOVEJ DEDINKY A OSTROVA GOZO😉 TO SI NECHÁME NABUDÚCE 😉 O MALTE SOM TAK ISTO PISALA PRED ROKOM CLANOK 😉❤

    1. Děkuji za komentář. Myslím si, že to jde i za ty 3 dny – určitě 🙂 My hodně vysedávaly po kavárnách, proto ten týden byl ideální 😀 Na článek se jdu podívat <3

  2. Ach ta Malta vypadá na fotkách tak kouzelně a já tam pořád ještě nebyla :/ spoustu kamarádů tam bylo na různých jazykových pobytech a všichni si to hrozně chválili a vážně se mi zalíbila v době, kdy tam byla jedna blogerka na Erasmu a natáčela vlogy. Díky za různé tipy 🙂 ukládám si je mezi další v různých místech Evropy, kde doufám, že se jednou ocitnu 😀

    1. Maltu určitě doporučuji navštívit, jen si je potřeba dopředu pořádně naplánovat místa, kam se vydat a kam ne. Určitě jde všechno zvládnout i za 1 návštěvu 🙂 jen je třeba ten systém, aby se to dalo skloubit s místníma autobusama 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *